Tak było, jest i będzie

fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak
Członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik oraz ks. bp dr Marian Niemiec, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach wzięli udział w spotkaniu podsumowującym obchody Roku Reformacji

We wrześniu 2015 roku Sejmik Województwa Śląskiego uznał jednogłośnie, że przypadająca w 2017 r. rocznica ogłoszenia przez augustiańskiego zakonnika Marcina Lutra 95 tez dających początek Reformacji jest na tyle szczególną okolicznością, iż należy obecnie minione już 12 miesięcy ogłosić Rokiem Reformacji w województwie śląskim, by w ten sposób móc przypomnieć mieszkańcom naszego regionu historię ruchu reformacyjnego, jego wpływu na śląską rzeczywistość, a także wybitne postaci i miejsca z nim związane.

„I ten plan udało nam się wypełnić zgodnie z założeniami. To był naprawdę wyjątkowy rok w województwie śląskim. Nie sposób wymienić wszystkie konferencje naukowe na temat Reformacji i publikacje, które po nich zostały. Niezapomnianym wydarzeniem będą przenosiny kościoła ewangelickiego z Bytomia-Bobrka do Górnośląskiego Muzeum Etnograficznego „Skansen” w Chorzowie. Nie możemy zapominać o szczególnej płycie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, która przybliża wszystkim dziedzictwo ewangelickie i pozwala je poznać. Do tego wszystkiego liczne wystawy muzealne. Pokazaliśmy tym wszystkim śląską różnorodność i bogactwo, w czym tkwi nie słabość a siła regionu” – przekonywał Henryk Mercik.

„Po informacji o jednogłośnym przyjęciu stosownej rezolucji przez Sejmik Województwa Śląskiego nasze plany w tym względzie uległy naturalnemu poszerzeniu. Otrzymaliśmy wsparcie z wielu instytucji kultury, ale nie tylko. Dzięki temu udało nam się w minionym Roku Reformacji pokazać, że luteranie tworzą kulturę i rzeczywistość śląskiej ziemi. Tak było, jest i będzie” – uzupełnił ksiądz biskup dr Marian Niemiec.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak Zdjęcie fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak Zdjęcie fot. BP Tomasz Żak fot. BP Tomasz Żak

Załączniki
Rok Reformacji 2017 - prezentacja z podsumowania [PDF 4,4MB]

Filmy