„Solus Christus” na 500-lecie Reformacji

fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański
Soliści, chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wystąpili w kościele ewangelicko-augsburskim w Rudzie Śląskiej – Wirku

Artyści z Koszęcina zaprezentowali koncert zatytułowany „Solus Christus” prezentujący różnorodność i bogactwo dzieł wybitnych kompozytorów ewangelickich. W programie znalazły się m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Händla i twórcy „Śląska” – prof. Stanisława Hadyny.

Rok 2017 obchodzony jest na całym świecie jako rok jubileuszu 500 lat Reformacji. W wielu miejscach odbywają się okolicznościowe nabożeństwa, konferencje, wystawy i koncerty. Po raz pierwszy obchody jubileuszowe mają również charakter ekumeniczny z udziałem Kościoła katolickiego, czego szczególnym wyrazem był udział papieża Franciszka w inauguracji roku jubileuszowego w katedrze w Lund 31 października 2016 roku. Ogromne znaczenie Reformacji dla rozwoju regionu dostrzegły również władze samorządowe województwa śląskiego, które jako jedno z trzech województw, obok dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, uchwałą sejmiku ogłosiły rok 2017 „Rokiem Reformacji”.

Koncert wpisujący się w obchody jubileuszu Reformacji w Rudzie Śląskiej objął swoim patronatem członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Koncert „Solus Christus” prezentowany był już w wielu miejscach w Polsce – miedzy innymi w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Bielsku-Białej. Jesienią 2016 roku prezentowany przez zespół materiał muzyczny został wydany w formie płyty.

Rudzkim koncertem dyrygował Jean-Claude Hauptmann, zaś słowo o muzyce wypowiedział proboszcz wireckiej parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Marcin Brzóska.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański fot. Irek Dorożański