Historia tarnogórskich ewangelików

 Zdjęcie Zdjęcie
Premiera książki „Matka górnośląskich zborów. Parafia ewangelicka w Tarnowskich Górach w latach 1742–1945”

Spotkanie odbędzie się w piątek 23 czerwca 2017 r. o godz. 17.00 w kościele Zbawiciela w Tarnowskich Górach (Rynek 12).

„Matka górnośląskich zborów. Parafia ewangelicka w Tarnowskich Górach w latach 1742–1945” to tytuł publikacji, której autorem jest Marek Panuś. Wydanie książki zbiega się z ważnymi rocznicami: 500 lat Reformacji i 275 lat Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Tarnowskich Górach.

Nie sposób przejść przez tarnogórski rynek, nie zwracając uwagi na stojący w jego północnej pierzei kościół ewangelicki. Podobnie niemożliwe jest pełne poznanie i zrozumienie przeszłości Tarnowskich Gór bez zgłębienia dziejów miejscowego protestantyzmu. Bez tego rozdziału historia miasta jest po prostu niekompletna. Choć temat absolutnie nie zasługuje na marginalizację, obecnie niewiele osób, tekstów i miejsc do niego nawiązuje.

Tuż po oficjalnym otwarciu obchodów zaplanowano spotkanie wokół książki Marka Panusia z udziałem autora i zaproszonych gości: prof. Ewy Chojeckiej i dr. Krzysztofa Gwoździa. Będzie to pierwsza publiczna prezentacja książki, połączona z dyskusją o ewangelickim dziedzictwie, historycznych narracjach i kontekstach tarnogórskich.

Załączniki
Plakat [PDF 10,2MB]