Ewangelicy zapraszają

 Zdjęcie Zdjęcie
Na najbliższą sobotę i niedzielę (24 i 25 czerwca) zaplanowano ważne wydarzenie związane z obchodami 500-lecia Reformacji – Dni Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich Diecezji Katowickiej

Można będzie odwiedzić kościoły w miastach: Brzeg, Byczyna, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Gliwice i Łabędy, Golasowice, Jastrzębie, Katowice, Kluczbork, Kraków, Mikołów, Nowy Sącz, Olesno, Orzesze, Rybnik, Siemianowice, Sosnowiec, Świętochłowice i Ruda Śląska – Wirek, Katowice – Szopienice, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław, Zabrze. Świątynie w tych miastach należą do diecezji katowickiej.

Wszystkie kościoły będą otwarte 24 i 25 czerwca w godzinach popołudniowych, zwykle od 15.00 do 19.00. Warto jednak sprawdzić godziny otwarcia i wydarzeń na stronach poszczególnych parafii. Na gości będą czekać osoby oprowadzające po obiektach, mapa kościołów ewangelickich oraz foldery dotyczące wybranych obiektów.

„Mapę kościołów i kaplic ewangelickich województwa śląskiego” oraz foldery dotyczące kościołów zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego w Tarnowskich Górach, Bytomiu – Miechowicach, Katowicach, Pszczynie, Częstochowie, Sosnowcu, Studzionce, drewnianych kościołów z prefabrykatów opracował i wydał Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Publikacje te to jedno z działań związanych z obchodami 500-lecia Reformacji. Foldery zostały także przygotowane dla diecezji cieszyńskiej – te dotyczą zespołu zabudowań tzw. Bielskiego Syjonu, Kościoła Jezusowego w Cieszynie, kościoła w Istebnej oraz tzw. kościołów leśnych.

Podczas Dni Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich Diecezji Katowickiej zaplanowano szereg wydarzeń artystycznych.

W kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach (ul. Warszawska 18) w sobotę w godzinach od 16.00 do 17.00 wystawiona będzie Biblia Radziwiłłowska (zwana też brzeską), która jest najcenniejszym zabytkiem katowickiej parafii. Odnaleziona została w 1993 roku. Jest to pierwszy przekład całego Pisma Świętego z języków oryginalnych na język polski, dokonany przez zbory kalwińskie z Pińczowa. Biblia, wydana przez Bernarda Wojewódkę w 1563 roku, wydrukowana jest pismem gotyckim i ozdobiona drzeworytami. W katowickiej świątyni także w sobotę wieczorem przygotowano pokaz laserowy – będzie go można zobaczyć dwukrotnie: o godz. 21.00 i o godz. 23.00, a wcześniej, w godzinach południowych parafia wraz z Ewangelickim Centrum Diakonijnym „Słoneczna kraina” zapraszają na grę miejską „Ewangelickie ślady w Katowicach”. Chętni muszą się zapisać – szczegóły na stronie parafii: www.katowice.luteranie.pl. W niedzielę natomiast o godz. 16.00 zaplanowano koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Cithara Sanctorum. W innych parafiach przygotowano także koncerty, prezentacje multimedialne i wystawy. Szczegółowe informacje zamieszczone są na stronie internetowej.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Uroczystości centralne w diecezji katowickiej związane z rokiem jubileuszowym Reformacji rozpoczną się w piątek 23 czerwca obchodami 275-lecia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Tarnowskich Górach. Szczegóły wydarzeń w Tarnowskich Górach.