Śląskie razem na drodze ekumenizmu

W cieszyńskim kościele Jezusowym zainaugurowano obchody pięćsetlecia Reformacji

W uroczystym nabożeństwie obok biskupów diecezjalnych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Adriana Korczago i Mariana Niemca, uczestniczyli przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, m.in. prymas Polski Wojciech Polak.

„Reformacja to nie jest coś, co się zakończyło, ona trwa zarówno w kościele, jak i w ludzkich sercach. Dziś jesteśmy tutaj razem, czy to nie jest wystarczający powód do radości? Potrzeba było pięciuset lat, by można było spotykać się w pokoju i prowadzić dialog oparty na Piśmie Świętym” – powiedział biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Marian Niemiec.

W podobnym tonie i w nawiązaniu nie tylko do rocznicy reformacji, ale także Chrztu Polski i 50-lecia wspólnego dialogu katolicko-luterańskiego wypowiadał się prymas Polski abp Wojciech Polak. „My wszyscy jako chrześcijanie chcemy być razem, żeby wspólnie spojrzeć na drogę, którą przeszliśmy w ciągu tych pięciuset lat. Stajemy tutaj, by szukać tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli i warto tę szczególną wspólnotę pielęgnować” – mówił w trakcie uroczystości prymas Polski abp Wojciech Polak.

O bogactwie różnorodności w kontekście regionu przekonywał obecny na uroczystości marszałek Wojciech Saługa, któremu towarzyszył członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik. „Cieszę się, że to szczególne wydarzenie może zostać zainaugurowane w naszym regionie – regionie wyjątkowym ze względu na wieloletnie zgodne współistnienie kultur, religii i narodowości. Dziękuję luteranom za ubogacenie województwa i jednoczenie ludzi ponad podziałami” – podkreślał Wojciech Saługa.

Marszałek Wojciech Saługa wspomniał ponadto o decyzji Sejmiku Województwa Śląskiego, który jednogłośnie ustanowił rok 2017 Rokiem Reformacji. Uroczystość odbywała się w kościele Jezusowym w Cieszynie, największej świątyni luterańskiej w Polsce i stanowiła inaugurację centralnych obchodów pięćsetlecia Reformacji zapoczątkowanej przez Marcina Lutra 31 października 1517 roku.

Galeria zdjęć fot. BP Witold Trólka Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie